Nový miniseriál ČT: Dobudou Češi Měsíc s podporou Hrabiše?

13. 1. 2020

Nový miniseriál ČT: Dobudou Češi Měsíc s podporou Hrabiše?

Dřevěný Zeman jako matrjoška v sobě skrývá Putina. Ministr snažící se odepsat s vypětím všech sil nenápadně pět miliard, tedy peníze, které vytuneloval jeden šikula za zády jeho resortu v rámci českého kosmického programu se základnou v Brdech. To je nový projekt České televize Kosmo popisující Českou republiku dneška, svět, v němž žijeme.

Za pětidílnou satirickou minisérií
Kosmo
stojí osvědčený scénárista Tomáš Baldýnský, dramaturg Zdeněk Dušek (vytvořili spolu
Comeback) a režisér Jan Bártek. "Půjde to v České televizi, ale až po volbách," řekl v úterý k uvedení tří dílů Baldýnský na karlovarském festivalu.


Hned na úvod musím napsat, že podobná politická satira tu dlouho nebyla. Břitká, vtipná, s výbornými dialogy (napsala je spisovatelka Petra Soukupová) a se silným hereckým obsazením.


Zápletka minisérie je zdánlivě neuvěřitelná. Česká republika chytá vyslat své kosmonauty na Měsíc. Pod vedením ambiciózní šéfky se zkušenostmi v NASA vybraní jedinci tvrdě na životní cestu trénují. Má to ale háček. Na jejich misi nejsou peníze.


Alespoň jim to tvrdí ředitel celého projektu ing. Milan Sumec. Muž, který si z jeho rozpočtu jaksi bokem vybuduje luxusní hotel v Karibiku. A za sociální kompenzace na astronauty Cikána a Chromého koupí mercedes. Vítejte v české realitě, plné nekorektního černého politického humoru.

Nabídne nejen výlet do českých politických kruhů, ale také do diplomatických sfér. Do hry se tak postupně dostává mimo jiné pan Hrabiš financující z části misi – mimochodem majitel velké drůbežárny, nebo tvrdě jednající Rusové i Američané zachránci, kteří za zastavení plánů Moskvy chtějí "maličkost" – podpořit válku v Polynésii, kde se "vážně pošlapávají lidská práva", myšleno "naši odborníci tam udělali nadějné vrty".

Českou misi ovšem neignorují ani Číňané, které zastaví na poslední chvíli prodej Karlštejnu. Výměnou za jeho detailní plány…

Podaří se na konec českým kosmonautům doletět na Měsíc? A proč ministerstvo vyřadí těsně před odletem nejzkušenější – prsatou, což je pro zlom podstatné – členku posádky? Jak dopadne ve vesmírné lodi nepříliš chytrá modelka s dobrým srdcem, mimochodem Miss kurník? Jak rychle pracují tajné služby světových mocností? Proč Poláci na konec misi opláčou?

To a mnoho jiného se dozvíte už letos na podzim v České televizi.