KOSMO co napsala media?

13. 1. 2020

KOSMO co napsala media?

Ve Zlíně chci točit detektivku pro děti, říká mladý režisér seriálu Kosmo

20.11.2016  7:04

Jako student začínal Jan Bártek s natáčením klipů pro známé kapely, teď se na televizních obrazovkách objevil jeho seriál Kosmo, Česká televize v neděli večer odvysílá jeho závěrečný pátý díl…. 
celý článek

TELEVIZIONÁŘ: Dvě velké záhady vesmíru: finále Kosma a George Harrison

19.11.2016  8:55

Vyhrají čeští astronauti visegrádské dostihy o dobytí Měsíce? Rozluštění přijde v neděli v závěrečném dílu satiry Kosmo, která si připsala jeden divácký unikát. 
celý článek

ROZSTŘEL: Vulgarity v Kosmu? Snad přijde nějaká stížnost, říká Baldýnský

23.10.2016  0:00, aktualizováno  24.10 9:59

"Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je tu od toho. Očekávám a doufám, že přijde nějaká stížnost," říká k vulgaritám v seriálu Kosmo jeho autor Tomáš Baldýnský, který byl hostem debatního… 
celý článek

RECENZE: Vzhůru na Měsíc s podporou magnáta Hrabiše. Jak baví Kosmo

21.10.2016  12:59

V neděli startuje původní domácí satira ČT Kosmo. Záměrná lehká ošuntělost je v seriálu zábavný opěrný bod českého letu na Měsíc. 
celý článek

Kvůli velkým prsům do vesmíru nepoletím, tvrdí Jana Plodková

7.10.2016  0:02

Za první hlavní roli ve filmu Protektor si před sedmi lety odnesla Českého lva. Od té doby se jí daří. Na výběr scénářů jako by měla Jana Plodková (35) šestý smysl. Vratné lahve, Polski film,… 
celý článek

Třeba satira Kosmo probudí debatu, co znamená být Čech, věří Baldýnský

11.9.2016  18:58

Ukázkové díly byly hitem festivalů, teď je zahrají vybraná kina, poprvé 16. září pražské Bio Oko. Ale to je jen vánek před bouří, již může Kosmo rozpoutat v televizi, kde odstartuje po volbách. 
celý článek

Televize hlásí remízu, hranice půldruhého milionu diváků zatím odolává

6.9.2016  8:58

Po prvním týdnu hlavní televizní sezony jsou síly vyrovnané. Druhý ročník imitátorské hry Tvoje tvář má známý hlas začal s výsledkem 1,4 milionu diváků, víc než 1,3 milionu lidí se shodně sešlo… 
celý článek

Tři miliony televizních diváků? Leda až naši budou ve finále šampionátu

4.9.2016  10:57

V jednom se shodují: nejostřejší bitva letošního televizního podzimu se odehraje v nedělních večerech. Ale jak dopadne, mohou šéfové našich největších stanic jen hádat. 
celý článek

Já, Mattoni, Rapl a Doktor Martin. Tři seriálové opory podzimní ČT

2.8.2016  11:31

Návrat Hynka Čermáka coby detektiva Kuneše v krimi Rapl, historická sága Já, Mattoni a druhá řada Doktora Martina. To jsou tři velké seriály z vlastní tvorby, jež Česká televize uvede na podzim…. 
celý článek

Od Jetelína po Kosmo. Televizní podzim začne už v polovině prázdnin

19.7.2016  6:58

Současný pád televizní sledovanosti zkusí zlomit Prima, která nový seriál Jetelín plánuje nasadit už od 1. srpna. Podzimní sezona tak letos začne rekordně již v polovině prázdnin – a co ještě… 
celý článek

KOMENTÁŘ: Kůň v Thermalu, hvězdy pro menšiny a Vary bez výbuchu i senzace

11.7.2016  9:37

Necelých tři sta tisíc lidí vidělo v ČT závěrečný ceremoniál 51.karlovarského festivalu, jenž prodal rekordní počet vstupenek – přes 135 tisíc. Jaký byl? 
celý článek

GLOSA: Vary zažily atentát na novináře a televizní nálet

6.7.2016  6:56

Poklidný karlovarský festival zažil konečně drama. Nepostarala se o ně žádná z hvězd, nýbrž hořící gril, který na tradiční akci pro novináře hrozil výbuchem plynu. Přijeli hasiči, vyklízely se… 
celý článek

PRVNÍ DOJMY: Tak tohle vypadá slibně. Po Comebacku přijde Kosmo

5.7.2016  20:18

Seriál inspirovaný Českou republikou, stojí v titulcích pětidílného projektu Kosmo, jehož ukázky předvedl karlovarský festival. Stejně jako za kultovním sitcomem Comeback za ním stojí Tomáš… 
celý článek

ČT: Kosmo je nejen let na Měsíc, ale i lídr odložené sledovanosti

15. 11. 2016 9:15

Příběh fiktivního letu české posádky na Měsíc, seriál Kosmo, sleduje každý nedělní večer v televizi v průměru 454 tisíc diváků. Další zhruba třetina diváků pak využívá možnost internetového zhlédnutí či funkce odložené sledovanosti.

Z hlediska alternativních způsobů zhlédnutí televizního pořadu je tak Kosmo s 30 % diváků na webu či v odloženém režimu dosavadním rekordmanem mezi ostatními pořady České televize.

Pětidílný satirický komediální seriál, který je výrazně vyhledáván vysokoškolsky vzdělanými diváky a rovněž muži staršími pětačtyřicet let, dosahuje průměrné sledovanosti 454 tisíc diváků při podílu na publiku více než 11,9 %. Zásah seriálu přesahuje 1,5 milionu diváků.

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/CT-Kosmo-je-nejen-let-na-Mesic-ale-i-lidr-odlozene-sledovanosti-462841

 

Absurdní Kosmo kašle na očekávání. A dobře dělá…

Na jedné straně fórky ze základky, na druhé straně komplikované odkazy. K tomu, abyste je pochopili, potřebujete mít alespoň polovinu popkulturních znalostí, jako má Baldýnský. A to není určitě běžný stav.

13. 11. 2016 0:00
Zdeněk Strnad

Před dvěma týdny jsem měl napsat recenzi na první díl seriálu Kosmo. Odmítl jsem. Po shlédnutí prvního dílu jsem totiž nevěřil svým vlastním očím. Tohle že je ten seriál, který měl být nejodvážnějším počinem České televize od dob České sody? Tohle je nejnovější dílo Tomáše Baldýnského, kterého považuju za absolutního génia? Ne, tohle není možné, říkal jsem si a přemýšlel jsem, jak se postavit k situaci, kdy vás něco neuvěřitelně zklame. Jako když si dáte rande na Tinderu s holkou, která na fotce vypadá krásně, a do baru vstoupí tuctová trapná buchta, z holínek jí trčí sláma a táhne z ní výčepní lihovina.

Z toho se musím vykecat, řekl jsem si, a trošku vyventiloval frustraci: Protest proti statické realitě a uhlazené korektnosti můžete dělat několika způsoby. Buď natočíte seriál, jako je Kosmo, uděláte mu megahype PR, dopředu budete zdůrazňovat jeho politickou nekorektnost a pak přizabijete polovinu nadšeného očekávání prvním dílem plným vtípků, které byste očekávali spíše ve filmech Zdeňka Trošky (pořád ale doufejme, že ten zbytek bude lepší – prý je, uvidíme).

Ano, tak hrozné to bylo!

Takže jsem za týden zapínal televizi a nečekal jsem vůbec nic. Chtěl jsem jen zjistit, zdali se potvrdí, co jsem postřehl na sociálních sítích od těch, kteří měli to štěstí vidět více dílů najednou: že je seriál díl od dílu lepší.

A naštěstí jsem se nemýlil. Ve druhém díle už se začíná přitápět pod kotlem a místo vtípků typu "kukskus čeho" nebo "bílé maso se salátem" se začínaly objevovat sofistikované, zcela jasně britskými komediemi inspirované scénky. Například návštěva ruského diplomata, kdy Libor Repelent (Jiří Hána) vysvětluje ministru Luboši Šnajdrovi (Martin Myšička) rozdíly mezi ruskou a českou diplomatickou školou. Tam nelze nevzpomenout na seriál Jistě, pane ministře, kde Bernard Wooley vysvětluje nepříliš důvtipnému Jimu Hackerovi odstíny zákulisní politiky.

Ve třetím díle, který se povětšinou odehrává již na kosmodromu Čajkonur, se pak absurdně satirický koncert rozehraje na plné pecky.

Personál v kosmickém centru hraje Space Invaders. Karel Cikán (vynikající David Novotný) se na palubě kosmické lodi pokouší zprovoznit registrační pokladnu. Snaživý René Hejl (Jakub Žáček) vypije ze žalu palubní zásoby chlastu, když feministická klika na ministerstvu prosadí, aby se místo něj stala kapitánkou slepice Zlatá Chutná. Zpátky se držící Petr Chromý (Petr Vančura) se proti své vůli nakonec kapitánem stane, když se zjistí, že slepice nemá české občanství. Přitroublá, ale hezká Eva Josefíková (Miss Kurník), která se na palubu dostala coby nominantka ministra Antona Hrabiše (fajn, jedna z jednodušších narážek), studuje astronomii a na první stránce se zarazí, když se ostatních ptá, co je to prolog.

A když po startu dopadne na zem spálená pečínka ex-kapitánské slepice, kterou jen pár minut předtím označí čínský personál za symbol úspěchu a štěstí, nelze nevzpomenout na slavnou scénu z Mars útočí.

Kosmo prostě má stoupající úroveň a můžeme se samozřejmě dohadovat o tom, jestli rozjet pětidílný seriál na plné pecky až od třetího dílu je ideální taktika. Jenže stejně jako Matrix je potřeba brát jako sérii tří filmů, tvořících nedílný celek, je potřeba tak vnímat i Kosmo. Na jedné straně fórky ze základky, na druhé straně komplikované odkazy. K tomu, abyste je pochopili, potřebujete mít alespoň polovinu popkulturních znalostí Baldýnského. A to není určitě běžný stav.

A pak jsou očekávání, která seriál vyvolal. O slibovanou nejtvrdší satiru od dob České sody se opravdu nejedná. Ne, že by to Baldýnský neuměl (s láskou vzpomínáme na Kartinki). Máme ale rok 2016 a devadesátá léta jsou dávno pryč, ať se vám to líbí, či ne. Což přináší i společenskokritická očekávání jiného druhu: Současně autoři seriálu promarnili možnost komentovat současnou politiku, která se vlivem nových médií, příchodem Babiše a polarizačních témat, jako je přijímání uprchlíků, během krátké doby výrazně proměnila. Scény z Kosma působí v porovnání s obrazem dnešní politiky jako výjevy z konejšivě potrhlého, ale hodného světa plného směšných figurek, uvádí se v jedné z negativních recenzí.

A v tom spočívá další problém: každý má představu o tom, jak by měla taková satira vypadat, a když mu tvůrci nenaservírují produkt, který do jeho představy formálně zapadá, tak je oheň na střeše. Jenže Kosmo na očekávanou formu zvysoka kašle a dělá si to po svém; a komunální satira určitě není jeho primární cíl, ta slouží jen jako prostředek k definici absurdních situací. Buď tedy na jeho hru přistoupíte, nebo ne. Pokud ano, bude to s vámi házet ze strany na stranu, někdy nebudete věřit vlastním očím, někdy nebudete vědět, jestli se smát, nebo stydět, a někdy se budete dusit smíchy. Pokud ale čekáte od crazy absurdního seriálu něco jiného, je to chyba vaše, není to chyba Kosma.

Ta dívka z baru, o které jsme mluvili na začátku, prostě s přibývajícím časem krásní před očima. Jestli jste neutekli hned, co jste ji uviděli, vypadá to, že se máte na co těšit.

Nechť vás provází bílá holubice.

Hodnocení

  • Zábavnost: 7
  • Dialogy: 6
  • Herecké výkony: 6
  • Vybízí k dalšímu sledování: 8

http://www.digizone.cz/clanky/absurdni-kosmo-kasle-na-ocekavani-a-dobre-dela

 

Humoristický seriál Kosmo vládne na internetu

Satiru Kosmo sleduje rekordní počet lidí na webu. Nejvíc ho vyhledávají vysokoškoláci, uvedla Česká televize.

Hlavní hrdinové seriálu Kosmo

FOTO: Česká televize

pondělí 14. listopadu 2016, 16:22

Seriál jasně potvrzuje současný trend, kdy si svůj kvalitní pořad chytrý moderní divák stále častěji vyhledává sám a nemusí přitom sledovat přímo televizi.

 

Kosmo

FOTO: Česká televize

"Příběh fiktivního letu české posádky na Měsíc, seriál Kosmo, sleduje každý nedělní večer v televizi v průměru 454 tisíc diváků. Další zhruba třetina diváků pak využívá možnost internetového zhlédnutí či funkce odložené sledovanosti. Z hlediska alternativních způsobů zhlédnutí televizního pořadu je tak Kosmo s 30 % diváků na webu či v odloženém režimu dosavadním rekordmanem mezi ostatními pořady České televize," řekla mluvčí ČT Alžběta Plívová.

"Seriál je výrazně vyhledáván vysokoškolsky vzdělanými diváky a rovněž muži staršími pětačtyřiceti let, dosahuje průměrné sledovanosti 454 tisíc diváků při podílu na publiku více než 11,9 %. Zásah seriálu přesahuje 1,5 miliónu diváků," dodala.

Stanislav Dvořák,
Novinky

<https://www.novinky.cz/kultura/420656-humoristicky-serial-kosmo-vladne-na-internetu.html

Seriál Kosmo: Novotný, Myšička, Žáček a Josefíková mají rekord!

14. listopadu 2016 14:24

I když se první díl seriálu Kosmo netěšil úplně nejlepším kritikám, další díly ho vynesly ke hvězdám. To je ostatně také cílem hlavních hrdinů. Režisér Jan Bártek a scénárista Tomáš Baldýnský si můžou gratulovat… Diváky si totiž získali.

Každou neděli sleduje v televizi příběh fiktivního letu české posádky na Měsíc v průměru 454 tisíc diváků. Další zhruba třetina diváků pak využívá možnost internetového zhlédnutí či funkce odložené sledovanosti.
Kosmo
je tak s 30 % diváků na webu či v odloženém režimu dosavadním rekordmanem mezi ostatními pořady České televize.

Babiš Hrabiš a jeho kuřata, Zeman s Putinem uvnitř: Seriál Kosmo baví Česko

 

"Pětidílný satirický komediální seriál, který je výrazně vyhledáván vysokoškolsky vzdělanými diváky a rovněž muži staršími pětačtyřicet let, dosahuje průměrné sledovanosti 454 tisíc diváků při podílu na publiku více než 11,9 %. Zásah seriálu přesahuje 1,5 milionu diváků," sdělila mluvčí České televize Alžběta Plívová.

Nelze se divit tomu, že je seriál tak oblíbený. Hrají v něm velké hvězdy, které se nebojí udělat si legraci nejenom ze sebe, ale také z ostatních. Na koho se můžete při sledování těšit? V hlavních rolích hrají

Martin Myšička,

David Novotný,

Jana Plodková,

Eva Josefíková, Jiří Hána

Jakub Žáček,

Petr Vančura,

Václav Kopta
nebo

Martin Dejdar jako Anton Hrabiš.

Vše o seriálu Kosmo čtěte ZDE

http://www.blesk.cz/clanek/celebrity-serialy-filmy-kino-a-tv/430766/serial-kosmo-novotny-mysicka-zacek-a-josefikova-maji-rekord.html