rozhovor s Tatianou Vilhelmovou

12. 1. 2020

TATIANA VILHELMOVÁ (1978), role starostky

 

Uznávaná filmová, televizní a divadelní herečka. Pochází  z Prahy. V dětství od deseti do devatenácti let se věnovala baletu a zpěvu v Kühnově dětském sboru a recitaci. Poté byla přijata na Pražskou konzervatoř (obor herectví), kterou nedostudovala. V letech 2002 - 2014 byla  členkou souboru Dejvického divadla, kde i nadále hostuje. Poprvé ji publikum mohlo vidět v televizním seriálu režiséra Karla Kachyni Prima sezóna (1994). Následovala hlavní role - její filmový debut v originálním dramatu Indiánské léto režiséra Saši   Gedeona   (1995).   U   stejného   tvůrce   zazářila   v tragikomedii Návrat idiota (1999). Dále se např. objevila v kultovní tragikomedii režiséra Davida Ondříčka Samotáři

(2000) či v divácky oblíbené komedii režiséra Jana Svěráka Vratné lahve (2006).      V roce 2003 byla za Českou republiku představena na věhlasném Berlinale v rámci mladých talentů Shooting Stars. Je nositelkou prestižní filmové ceny Český lev za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli za postavu dívky, nucené se postarat o děti své nejlepší kamarádky, v tragikomedii Bohdana Slámy Štěstí (2005). Výběr z filmových projektů: tragikomedie Díra u Hanušovic (2014), drama Domácí péče (2015) nebo tragikomedie Teorie tygra (2016), Bába z ledu (2017) a Tátova volha (2018).

 

Představte svou postavu  starostky  –  výborně  zahrané  alibistické  „mrchy“. Popsala jste ji za mě. Jen bych se jí zastala v té negaci. Víte, každý herec si potřebuje svou postavu obhájit. Takže já jsem v ní viděla jen nešťastnou ženu, co si myslí, že miluje a je milována a touha po penízkách jí zatemnila mozek.

 

A jak se Vám tato postava hrála?

Na herectví je báječné, že se můžete oblíkat do různých charakterů, zkoumat jiné myšlení a konfrontovat se. Pokud hrajete postavu ze soudku jako je paní starostka, máte radost, že to můžete jen hrát a že je Vám její život na hony vzdálený. (smích)

 

Co se Vám líbilo na scénáři, že jste na svou roli kývla?

No není to přeci zábavná představa, že by lidstvo spasila stará důchodkyně s puškou v ruce?!

 

Film vypráví o tom, že slušní lidé se dokážou domluvit, akorát ve světě je řada i těch neslušných jedinců. Ve snímku se řeší otázka morálky, lidské slušnosti  v kontrastu se současnou zkorumpovanou místní politikou a arogancí moci, jak tuto linku příběhu vidíte Vy osobně?

Jako slabounký potůček, který má cenu čistit a posilovat.

 

Po Teorii tygra spolupracujete s Radkem Bajgarem již podruhé, popište jeho způsob práce s herci.

S Radkem je natáčení vždy dobrodružné. Nedrží se moc pravidel a zvyklostí a to mě baví.

 

Jak se Vám natáčelo s dámou české kinematografie  s Ivou  Janžurovou? Skvěle. Vždy je to pro mě zážitek s ní i jen sedět u stolu. Je to pro mě čest s ní stát před kamerou. Splněný sen…

 

A ostatními herci? S Martinem Hofmannem jste vytvořili půvabný tragikomický pár…

S Martinem se známe přes dvacet let. Začínali jsme spolu v divadle Rokoko jako Manon a Des Grieux. Hráli jsme romantický milostný pár, ale moc jsme se nemuseli… Pak jsme se potkávali díky našemu společnému kamarádovi, který nás v roce 2008 obsadil do tanečního představení Posedlost. A tam se ledy prolomily!!! Oba jsme se učili tančit a já byla překvapená, jak to Martinovi šlo! V jeho pohybech byla mužnost a něha. Byl neskutečně pracovitý a zároveň nad věcí.

A teď jsme měli možnost se potkat před kamerou a myslím, že jsme se oba na to těšili.

 

Pokud zavzpomínáte na natáčení, co bylo pro Vás nejtěžší?

Nejtěžší? Držet se na uzdě! Protože jsem byla na place s Hofmannem a Janžurovou. Víte, co to je?! To je dennodenní pokušení k poťouchlostem!

 

Film se převážně realizoval v osadě v malebném kraji Berounky, jaký máte vztah k této krajině za Prahou?

Vůbec jsem ta tady neznala, ale od té doby jsme tam už byli několikrát na výletech.

 

Pokud byste měla nalákat diváky do kina na Teroristku, co byste jim vzkázala?  Jděte! Možná dostanete dost odpovědí na aktuální otázky, které nás momentálně všechny souží. Možná vám tenhle film odkryje nemilou realitu, ale udělá to s humorem a nadhledem.

 

Jaké máte další herecké plány, co právě teď chystáte?

Právě natáčím film Poslední aristokratka. Díky němu trávím zimu na krásných místech naší země. A s jarem začnu zkoušet představení k 100. výročí Medy Mládkové. Tuším, že to bude velmi náročná, ale zajímavá práce. A pak si dávám od své profese pauzu. Je na čase složit vesla a nechat se jen tak unášet proudem…